Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Id85739

CZEMPIEL JÓZEF, ks., pseud. „Makkabeus”,

czempiel-jozef-ks

Urodzony 21.09.1883 r. w Józefówce k/Piekar Śląskich, syn Piotra i Gabrieli z d. Opara. Uczęszczał do szkoły ludowej w Józefówce, zaś od 1895 r. do gimnazjum w Bytomiu. W 1903 r. wstąpił do Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. Po studiach Teologicznych, święcenia kapłańskie przyjął 22.06.1908 r. we Wrocławiu. Prałat, dziekan i proboszcz parafii w Chorzowie-Batorym. W 1916 r. duszpasterz w Miedźnej k/Pszczyny, w Wiśniczu, Dziećmorowicach, w Żędowicach.

W 1919 r. prowadził działalność o charakterze narodowo społecznym – przewodniczący gminnego Polskiego Komitetu Plebiscytowego. W 1919 r. administrator w Hajdukach Wielkich (dzisiejsza dzielnica Chorzowa). Jego działalność duszpasterską cechowała szczególna troska o przeciwdziałanie alkoholizmowi – w ruchu abstynenckim. Aresztowany 13.04.1940 r. i uwięziony w Chorzowie, a stamtąd od 5.05.1940 r. w transporcie zbiorowym przewieziony do KL Dachau. Od 26.05.1940 r. przeniesiony do KL Mauthausen-Gusen. Następnie, 8.12.1940 r. przeniesiony ponownie do KL Dachau, zarejestrowany w obozowej ewidencji jako więzień nr 22043. Zginął w transporcie inwalidów 4.05.1942 r. – oficjalna data śmierci 19.06.1942 r.

Bibliografia: Słownik Biograficzny Katolickiego Duchowieństwa Śląskiego XIX i XX Wieku, Katowice 1996, s. 73-74; Materiały udostępnione w IPN Katowice, sygnatura S88/10/Zu tom VII do XI; Postanowienie o umorzeniu śledztwa Sygn. Akt. S88/10/ZU z dn. 25.11.2014 r.