Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Listy z Auschwitz

Auschwitz, 26.10.1941
Nr 6994, Blok 8a/3
Auschwitz 26.10.1941
Droga Matko!
W dniu Twoich imienin ślę droga Matko serdeczne życzenia a w szczególności życzę zdrowia abyśmy się znowu zobaczyli. Bądź spokojna o mnie. Robię wszystko aby osobiście móc wyrazić Ci podziękowanie. Teraz widzę ile trosk i kłopotów o mnie miałaś! Teraz jest najwyższy czas wyrazić Ci podziękowanie.
W dniu Twoich imienin ślę Co wiadomość, że jako podarunek imieninowy oznajmiam Ci, że przestałem być palaczem!
Myślę, że to trochę sprawi Ci radości. List od Ciebie, droga Żono, dostałem 13.10 i pieniądze też. Mogłaby Mama pójść do Wawrzyńca (to jest kościół w Gnieźnie).
Maćkowi (tj. mnie) zrób ciepły pas, taki na brzuch. Jestem jak zawsze zdrowy. Pisz dużo o sobie.
Całuję wszystkich. Marian
Auschwitz, 09.11.1941
Nr 6994, blok 8a
Auschwitz 09.11.1941
Moje drogie Dzieci!
Już długi czas was nie widziałem, dlatego mocno tęsknię za wami. Urośliście i zapewne jesteście więcej grzeczne i posłuszne Matce kochanej. Krzysia pomaga mamie – prawda? Co robi Aluś i Jędruś? Może umie już wołać „Tata”. Jestem pewny, że Mamę i Ojca kochacie. ??? Modlicie się zapewne! Jesteście całą moją nadzieją. Do dzisiaj nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na mój ostatni list. Ale paczkę otrzymałem 21.10, za którą bardzo dziękują. Całuję Twoje ręce, które to mi przygotowały. Ja wiem, jak ciężko Ci jest. Dostałem: pulower, chusteczki, szal, rękawiczki i domowe pantofle. Nigdy Ci tego nie zapomnę.
Całuję serdecznie i moje dzieci.
Pozdrów Rodziców, odwiedź wujka Kopijasza i Wawrzyńca.
Auschwitz, 23.11.1941
Nr 6994, blok 8a
Auschwitz 23.11.1941
Moja Marysiu.
Twoje dwa listy otrzymałem z podziękowaniem! Rodzicom i Kazi dziękuję za paczkę. Dałby dobry Bóg, aby ich przy zdrowiu zachował. W modlitwie zawsze pamiętam o nich. Że dobre były to teraz w pełni zorientowałem się.
Jak żyje Maciej i ile zarabia? Dobrze by było, aby Czesia, Józef i Ludwik przygotowali świąteczną paczkę. On będzie się na pewno cieszył. Ale nie pisz im, że ja coś pisałem. Oni mogą posłać, ale nie wszystkie razem. Ja potrzebuję , ale Maciej potrzebuje więcej. Dlatego więcej kłopoczcie się o niego. Annie i Józefowi i z okazji urodzin Krystynie – życzę dużo dobrego. Dzieci urosły, prawda? Krzysia musi pracować jak Ty piszesz. To smutne jest. Ale ja wszystkim kiedyś wynagrodzę, tylko żebym był zdrów jak teraz.
Czy ojciec zdrowy? Napisz coś o nim. Rodzice mogliby do Maciusia napisać.
Całuję wszystkich, ukłony dla Kopijasza.
Auschwitz, 07.12.1941
Nr 6994, blok 8a Auschwitz 07.12.1941
Moja najukochańsza Marychno!

Twój ostatni list z 30.11.1941 otrzymałem z wielkim podziękowaniem 6.12.1941. Najpierw Cię powiadamiam, że nie ma dotychczas zezwolenia na przysyłanie paczek. Musisz odczekać do czasu kiedy będzie zezwolenie. Bogu dzięki że zdrowi są moi rodzice i siostry oraz ich dzieci. Małemu Alusiowi na jego imieniny przesyłam moje najserdeczniejsze oraz najlepsze życzenia szczęścia. Powiedz Alusiowi, że go bardzo, bardzo kocham, że go całuję i obejmując go przyciskam go do serca. Bardzo się cieszę, że dzieci uczą się dobrze. Wiadomość, że Krzysia chce Ci już pomagać bardzo mnie aż do łez ucieszyła. Serdecznie ją całuję. Co robi Jędruś? Mama może też napisać do Macieja, tak jak dawniej. Jeśli dotychczas nie wysłaliście do mnie żadnych pieniędzy, to proszę Was, wyślijcie mi ile możecie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Józef mógłby również, tak jak inni, posłać trochę przez Baucka.
O jak bardzo chciałbym świętować z Wami Boże Narodzenie! O jak bardzo chciałbym przy stole z Wami siedzieć! Jedno miejsce będzie dla mnie wolne, nieprawdaż?
Moim starym i najdroższym rodzicom przesyłam serdeczne życzenia na Boże Narodzenie oraz na Nowy Rok.
Serdecznie całuję Ciebie, najdroższa Marychno i dzieci.
Przesyłam serdeczne życzenia świąteczne Wam oraz siostrom, teściowej i szwagrom
Wasz Maryś

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27