Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Listy z Auschwitz

Auschwitz, 01.01.1944
Auschwitz, 1.01.1944

Moi Najukochańsi i Najdrożsi!
Z okazji Nowego Roku przesyłam moje najlepsze i najserdeczniejsze życzenia szczęścia. Żeby Bóg miał Was wszystkich w swojej opiece, w szczególności rodziców, Ciebie kochana z całego serca Maryś i moje małe drogie dzieciaczki. W myślach i w sercu wszystkich Was mam, szczególnie w Wigilię i w Boże Narodzenie. W myślach siedziałem z Wami przy stole i łamałem się z Wami opłatkiem. Jedno muszę stwierdzić: Wy wszyscy, a szczególnie moje dzieciaczki dodawały mi przez te cztery lata odwagi. Wiem dobrze, że to moje małe dzieci wymodliły moje zdrowie i siły do pracy. Całuję je serdecznie, tak jak tylko ojciec to potrafi. Całuję Twoje kochane i umęczone pracą ręce kochana Marysiu. Codziennie modlę się do Boga miłościwego, żeby Ci dodał sił, żebyś mogła wychować nasze dzieci. Całuję również moje siostry, szczególnie Kazię i teściową. Dla Józefa, Hanki, Ludwika i Franka Koniecznego piękne pozdrowienia. Twój kochany list otrzymałem z podziękowaniem 16.12. Bądź o mnie spokojna, ja jestem zdrowy. Twoją paczkę i chleb z serem od Frani też otrzymałem. Za to wszystko jestem bardzo wdzięczny.
Pozdrowienia dla pani Wandy i Janka oraz dla rodziny Procnerów i Krywultów.
Piękne pozdrowienia dla moich szwagrów Janka i Franka. Całusy dla wszystkich kuzynów.
Całuję Ciebie kochana Marysiu i całuję moje dzieciaczki.
Wasz zawsze kochający Marian

Auschwitz, 06.02.1944
Auschwitz, 6.02.1944
Kochana Marychno!

Twój bardzo kochany list otrzymałem z podziękowaniem dnia 4.02. Nigdy nie byłem tak zadowolony, jak teraz. To też dlatego, że na dwa dni dostałem też Twoje zdjęcie. Jakże tam jesteś piękna! Kiedy zdjęcie to było zrobione? Maryś! Chciałbym żeby Krzysia i Ty, żebyście obie zachowały długie włosy. To jest o wiele ładniej – Tobie jest w ogóle dużo lepiej w tych długich włosach. To jest moja prośba, ale Ty możesz zrobić również inaczej. Jestem również bardzo zadowolony, że moje dzieciaczki tak dobrze się uczą. Bardzo Cię za to całuję. Podziwiam Cię też za to Marysiu, że jesteś taką dzielną kobietą!
(Dalszy wiersz nie jest czytelny – druga strona nie została skserowana).

Auschwitz, 20.02.1944
Auschwitz, 20.2.1944
Moja najdroższa Marychno i dzieci!

Dotychczas nie otrzymałem odpowiedzi na mój list. Jestem zdrowy. Jeśli zechcesz, to możesz mi od czasu do czasu przysłać paczkę. Przed nadchodzącymi urodzinami mojego Jędrusia całuję go bardzo, bardzo serdecznie! Jeśli on to zrozumie, to powiedz mu, że go bardzo kocham. On jest takim ładnym i zdrowym chłopcem!
Kochany Ojcze! Z okazji Twoich imienin przesyłam Ci moje najlepsze i najserdeczniejsze życzenia szczęścia. Bądź zdrowy i czekaj na mnie. Codziennie modliłem się i modlę się nadal o Twoje życie i zdrowie.
Kochana Kaziutko! Na Twoje nadchodzące imieniny przesyłam Ci również najserdeczniejsze życzenia zdrowia (ostatni wiersz pierwszej strony jest obcięty na ksero) i dużo szczęścia, a w szczególności, żebyś dostała dobrego męża. Bardzo Cię lubiłem i kochałem! Byłaś zawsze dobrą siostrzyczką Marychny. Czy żona mojego wujka jest dla Ciebie dobra, czy masz z nią dobre stosunki? Szkoda, że wujek jest chory! Teraz nikt Ci nie pomoże, zostajesz teraz zupełnie sama i on powinien Ci trochę pomóc! W jaki sposób choroba przyszła tak szybko? Twoje zdjęcie z Krzysią jest bardzo ładne! Cieszyłem się z niego przez kilka godzin. A czy Marysia widziała również te zdjęcia? Słowa napisane na tylnej stronie zdjęcia były pisane z wielką tęsknotą, z wielkim sercem i z wielką miłością. Wielkie dzięki za to! Moja miłość jest równie wielka jak moje modlitwy – moje..(ostatni wiersz drugiej strony również jest obcięty na ksero – dalszy ciąg na stronie trzeciej)…
Marychno! Twoja pracę będę podziwiał, tak jak to dawniej robiłem. Jestem zdrów i czuję się bardzo dobrze. Całuję Ciebie i dzieciaczki bardzo, bardzo serdecznie; serdeczne pozdrowienia dla rodziców, Kazi i wszystkich.
Kochana córeczko Krystyno! Za Twoje pismo całuję Cię serdecznie. Potrafisz już pięknie i dobrze pisać po niemiecku. Sprawiasz mi tym wiele radości. Nie martw się tym, że nie ma śniegu. W lecie pojedziecie wszyscy do babci. To będzie radość! Ucałuj swoich braciszków Alusia i Jędrusia, a szczególnie mocno waszą mamusię – wasz tatuś
Marian

Auschwitz, 05.03.1944
Auschwitz, 5.03.1944

Kochana Maryśko! W dniu Twoich urodzin i imienin przesyłam Ci moje bardzo, bardzo serdeczne życzenia szczęścia. Całuję Cię tysiące razy i modlę się do Boga Wszechmocnego o Twoje życie i zdrowie. Tak jak dotychczas będę nadal w każdej minucie myślał o Tobie, kochał Ciebie i nigdy o Tobie nie zapominał! Twojemu bratu Józefowi przesyłam również moje najlepsze życzenia w dniu imienin. Czy te słowa napisali moi rodzice? „Marysia jest dzielną kobietką. To dobrze, ona jest dobrym dzieckiem, że tak myśli o nas itd.” To mnie też bardzo cieszy, że rodzice mają o Tobie takie dobre zdanie. List od Kazi był szczególny. Widzę że jest zakochana, ale nie we mnie, lecz w…(dalszy ciąg tego wiersza wykreślony).
Wszystkie paczki od Czesi (grudzień) i Kazi oraz pieniądze otrzymałem. Czy mam pisać po raz drugi? Paczki możecie posyłać, ale pieniędzy mam dosyć. Zamiast pieniędzy poślijcie mi paczki!
Kaziu! Twoje zdjęcie otrzymałem od Ciebie. Całuję Cię za Twój list, był bardzo serdeczny.
Marysiu! Czy wujek wkrótce wyzdrowieje? Moja najukochańsza Krzysiuniu! Tych kilka wierszy jest dla Ciebie! Twoje piękne świadectwo naprawdę mnie ucieszyło. Całuję Cię za to bardzo serdecznie! Ty jesteś moją całą radością i nadzieją. Zawsze myślę o Tobie! Napisz mi co Ty i nasza kochana mamusia dostaniecie na imieniny od Maciusia. Całuję serdecznie moich kochanych rodziców, teściową, siostry i wszystkich – szczególnie dla Jani, czyżby ona zapomniała?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27