Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Listy z Auschwitz

Auschwitz, 23.02.1941
Nr 6994, Blok 6/9
Auschwitz 23.02.1941

Moja Kochana Marysiu, Krzysiu, Alusiu, Jędrusiu, Rodzice i Teściowo i Siostry,
Twój list z dnia 11.2 otrzymałem 22/2 za który Ci jestem wdzięczny. Wiadomość o Jędrusiu ucieszyła mnie bardzo. Z tego widać, że Ty to dziecko dobrze wychowujesz. Staraj się, aby Krzysia i Aluś pilnie się języka niemieckiego uczyli. Gdy ja szczęśliwie wrócę wyrażę Ci moją wdzięczność. Dziękuję też Rodzicom, że troszczą się o was a szczególnie dziękuję za ostatnią paczkę przesłaną dzieciom. Jest to tym ładniejsze, że oni sami biedni są.
Drogi Ojcze!
Odnośnie do Twoich imienin, przesyłam Ci życzenia zdrowia, abyś doczekał się mego powrotu. I Tobie droga Kaziu z okazji imienin przesyłam Ci te same życzenia, a szczególnie, abyś rodzicom naszym prawdziwą pomocą była aż do mego powrotu.
Moja Drogo Żono!
I Ty w następnym miesiącu obchodzisz swoje imieniny. Życzę Ci abyś zdrowa była i miała tyle sił abyś wychować mogła dzieci!
Aby Bóg oszczędził kłopotów i trosk. Ty już dosyć przeżyłaś. Aby Ci dzieci radość sprawiały. Moje wszystkie myśli są przy Tobie a szczególnie w dniu Imienin.
Żyj szczęśliwie.
Kochana Marychno!
Wszystkich, którzy mnie pozdrawiają odwzajemniam się im tymi samymi pozdrowieniami. Czekam rychłej wiadomości. Ucałuj dzieci. W tym tygodniu dostałem 16 Marek za które dziękuję.
Bądź zdrowa droga Marysiu i serdecznie Cię całuję.

Auschwitz, 09.03.1941
Nr. 6994, blok 6/9,
Auschwitz, 09.03.1941

Moja Kochana Marychno, Krzysiu, Aluśku, Jędrusiu, Rodzice i Siostry!
Twój ostatni list otrzymałem i serdecznie dziękuję. I od rodziców otrzymałem list, który mnie bardzo ucieszył. Pieniądze, które posłaliście do Dachau otrzymałem.
Z tęsknotą oczekuję zawsze listów od Was. Matka nie ma się troskać o mnie, bo jestem zdrowy i o was myślę tak samo. Bielizna, którą mi przesłaliście, była bardzo konieczna. Ta paczka bardzo mnie ucieszyła. Tak samo wiadomość, że mały Jędruś już biegać umie sprawiła mi wielką radość. Trochę się trwożę, że Maciuś jeszcze jest chory. Odwiedzaj częściej lekarza, który mu pomoże, gdyż długa choroba czyni go słabym. Czemu nie pomoże Ci Ludwik? Ja pomogłem mu dużo. Napisz do niego o pomoc. Posyłasz mi pozdrowienia od kuzyna Franka Pyzdka – cieszy mnie, że jesteście razem. Razem jest wam weselej. Maciuś cieszy się najwięcej, co ?
Czy on szybciej czy później zdrów będzie, leży to w rękach, które go pielęgnuję. Siostrze Kazi dziękuję za pieniądze. Zasyłam jej ładne ukłony. Pozdrawiam i całuję Ciebie, moje dzieci – Twój wierny mąż i ojciec Marian.
Pozdrów mi moich Rodziców i Twoją Matkę, jak również moje Siostry, Szwagrów i wszystkich znajomych.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27