Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Listy z Auschwitz

Auschwitz, 27.04.1941
Nr 6994, Blok 6/9
Auschwitz, 27.04.1941
Moja najukochańsza gwiazdeczko, kochane dzieci i Rodzice.
Na samym początku donoszę Wam, że odtąd będę mógł do Was napisać – tak samo i wy do mnie. Napiszcie mi dużo o zdrowiu moich Rodziców. Twój list z dnia 14.4.41 otrzymałem, z podziękowaniem. Tak samo 10 Marek. Wiadomość, że Krzysia idzie do pierwszej komunii ucieszyła mnie, ale zarazem zasmuciła, że nie mogę brać udziału w tej uroczystości. Niech Krzysia ofiaruje to za zdrowie Maciusia. Cieszy mnie, że Jędruś już mówi, ale nie mogę go sobie wyobrazić. Ja jestem zadowolony, że wreszcie Ludwik chce pomóc choremu Maciusiowi. Najważniejsza sprawa to to, że ta pomoc będzie rzeczywista. Krewnych pozdrów i podziękuj za odwiedziny. Jestem zdrów i myślę, że Ty też zdrowa jesteś.
Za pozdrowienia od Rodziców i J.Procnera podziękuj im.
Kochana Krzysiu!
Mama mi napisała, że Ty już po niemiecku czytać umiesz. To mnie ucieszyło.
Ucz się pilnie i bądź posłuszna. Pomyśl o swoim ojcu – tak samo ojciec Twój o Tobie myśli! Całuję Cię serdecznie i Twoich braci Alusia i Jędrusia.
Przesyłki pieniężne są dozwolone jak dotąd.
Objaśnienia:
Krzysia do szkoły nie chodziła, więc matka ją uczyła, oczywiście po polsku.

Auschwitz, 25.05.1941
Nr 6994, Blok 6/9
Auschwitz 25.05.1941
Moje Kochane Dziecko!
Mama pisze mi, że Ty przystępujesz do pierwszej komunii św. i że w czerwcu Twoje wielkie święto będzie, w którym jednak Twój ojciec nie weźmie udziału.
Nie bądź przez to smutna i chociaż nie mogę być obecny, ale duchowo będę z Wami. Wyobrażam sobie, jak Ty będziesz w tym dniu wyglądała w białej sukience i tak samo w bieli ma być Twoja dusza i czysta niech będzie w tym dniu Twoja modlitwa. Bóg Cię wysłucha na pewno. Ofiaruj modlitwę za Matkę, Rodzeństwo, za Dziadka i za mnie. My będziemy równocześnie modlili się, abyś Bogu była miła. Oby Bóg, moje Kochane dziecko, miał Cię w swojej opiece.
Jesteś naszą radością i szczęściem.
Twój kochający Cię ojciec. I Ciebie Drogi Synu całuję. Kochaj swoją Matkę i módl się za ojca.
Kochana Żono! Podziękuj Rodzicom za paczkę, którą oni wam posłali. Jeśli siostry chcą przysłać pieniądze, to mogą to uczynić. Od Ciebie nie oczekuję przesyłki, bo masz dużo wydatków. Kazi podziękuj za sukienkę dla Krzysi. Za list napisany przez Krzysię podziękowania serdeczne ślę. Ja jestem zdrowy i dzielny. Wszystko po staremu. Całusy dla Ciebie Droga Żono.
Rodzice nie mają więcej pisać – nie jest to dozwolone. Możesz pisać tylko Ty!

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27