Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Listy z Dachau (za drugim pobytem)

Dachau, 27.10.1940
14 572, Blok 13/4 Dachau KL3
Dachau, 27.10.1940

Moja Kochana Marysiu, Krzysiu, Alusiu, Jędrusiu i Rodzice,
Chociaż list od Rodziców mnie ucieszył to powiedz im, żeby to co chcą mi napisać, napisali Tobie a Ty mi napiszesz to (bo mogę tylko z jednego „źródła” listy otrzymywać). Dziękuję rodzicom za ostatni list. Mnie wystarcza 30-40 Marek miesięcznie. Siostry moje mogą Ci udzielić pomocy dla mnie. Jeśli rodzice Maciusia chcą go przesłać do innego szpitala – to z jego zdrowiem musi być źle! Jeśli chcesz zrobić mu pulower to zrób z zapięciem pod szyję, aby się nie zaziębił. Trzeba Maciusia odżywić, bo inaczej będzie cierpiał na to samo co Aluś przy urodzeniu (głód!). Dużo pozdrowień od Kaczmarka dla Janka a od Borysa dla Kazi! Czy wrócił ktoś z moich kolegów do domu? Czy żyje Gustaw? Jeśli potrzebujesz materialne pomocy to udaj się do Barańskiego, który mieszka przy ulicy Hetlerowej 20 – on mi jest dłużny. Załatw to dobrze i szybko. Wasza pamięć o mnie dodaje mi sił i nadziei. Tęsknię mocno za wami i chciałbym chętnie być z wami na Boże Narodzenie.

Uściskaj dzieci a szczególnie Jędrusia. Piszę o nim mało, ale myślę – bo oszczędzam na miejscu w liście. Myślami jestem wciąż przy was.

…fragment listu pisany czarnym atramentem nie został przetłumaczony
Na imieniny Alusia zasyłam

Dachau, 09.11.1940
14 572, Blok 13/4 Dachau KL3
Dachau, 9.11.1940

Kochana Marysiu i Dzieci,
Trzeci list z dnia 5/11 otrzymałem 9/11. On sprawił mi dużą radość! Cieszy mnie, że dzieci zdrowe są. Ale Ty mi nie piszesz o sobie samej. Zrób to w następnym liście. Podziwiam Jędrusia, ale to Twoja zasługa. Do kogo jest on podobny? Jeśli tak szybko zaczął mówić, to chyba wdał się za Tobą! Jeśli otrzymam zawiadomienie, to Ci zaraz napiszę. Niech Rodzice podziękują, to Ci zaraz napiszę. Niech Rodzice podziękuję Pani Martin a gdy wrócę, to sam podziękuję. Wasze listy sprawiają mi dużo radości. Gdy o Maciusia Ty i matka się starają – to pewnie wyzdrowieje.

Ale zapewnieniom lekarzy nie bardzo wierz. Ja mogę 40 Marek otrzymać a w grudniu nawet więcej. Ale o Maciusia nie staraj się za bardzo. Jestem zdrów i czuję się dobrze. Tadka serdecznie pozdrawiam. Kazi wyraźnie proszę podziękować za jej udzielaną pomoc. Od rodziców dostałem 5 Marek.

Posyłam Ci pozdrowienia dla mojego przyjaciela J. Bąka z Pewli, pow. Żywiec i zapewniając, że myślę o nim i mam w pamięci co mu przyrzekłem. Daj mu swój adres. Odwiedź też Pana Małysza, który mieszka naprzeciw pomnika. Pisz dokładnie mój numer bloku 13/4.

Pozdrowienia śle…
Marian

Strony: 1 2 3 4 5 6 7