Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Listy z Dachau (za drugim pobytem)

Dachau, 24.11.1940
14 572, blok 13/4 Dachau KL3
Dachau, 24.11.1940

Droga Żono, Dzieci, Rodzice, Matko i Siostry!
Dzisiaj otrzymałem list od Rodziców za który im serdecznie dziękuję. List mnie ucieszył! Jeśli Rodzice chcą mi podać wiadomość o Tobie i dzieciach to niech to czynią w swoim liście – bo inaczej tracę jeden list od Ciebie. Najwięcej radości sprawiła mi wiadomość o Jędrusiu. To jest zasługą Marysi, bo ona sama tak sobie radę daje. Jeszcze więcej radości będę miał, gdy Rodzice dojdą do przekonania, że mają najlepszą synową. Cieszy mnie to, że Maciuś już zdrowieje. Tylko dalej tak postępować.

Marysiu, jak to często możliwe, tak często wstępuj do cioci w Bielsku, chociażby ona (ciocia) zapewniała o zdrowiu Maciusia. Ja wierzę, że w wypadku wyzdrowienia Maciusia Jędruś wstąpi ? Beispiel Chilomers folgt – jako podziękowanie za zdrowie. Od Kazi i matki otrzymałem 5 RM oraz 21/4 od Marysi dostałem 10 RM.
Słyszałem, że Janek dobrze zarabia a więc mógłby też coś posłać. Myślę, że choroba Maciusia potrwa parę miesięcy. Jestem przekonany, że on przez swoje cierpienia wyprosi spokój i zdrowie dla was wszystkich. Mogliby też tak samo myśleć Janek, Franek, Rodzice i Ty droga Marysiu. Jeśli dotąd nie sprzedałaś aparatu fotograficznego to daj wyświetlić kilka zdjęć Jędrusia. Film jest w środku. Czyś Ty z Adolfem rozmawiała? Czy na pewno uspokoił Cię i pouczył jak masz dalej postępować. Te 10 Marek wzruszyło mnie, ale skąd bierzesz pieniądze na utrzymanie rodziny. Napisz coś o tym. W liście można dołączyć najwyżej 5 znaczków pocztowych. Czyś już do Pewli napisała? Jak z Twoim zdrowiem? Dwa znaczki były w liście.

Żyj szczęśliwie, obejmuję Cię i całuję Cię.
Pozostaję do szczęśliwego zobaczenia.
Ucałowania i uściski. Matce życzę na imieniny dużo zdrowia i prędkiego zobaczenia. Jestem teraz taki (chudy…) jakim mnie zawsze teściowa widzieć chciała… Od Jasi dostałem 5 Marek. Czy kuzynki modlą się?
Listy posyłaj moim Rodzicom.

Serdeczne pozdrowienia i ucałowania ślę. Marian

Strony: 1 2 3 4 5 6 7