Obozowe wspomnienia: Dachau, Gusen, Auschwitz, Gross Rosen, Hersbruck, Dachau.
Id86829

GIERSZ STANISŁAW,

Urodzony 26.08.1901 r. w Dąbrowie Górniczej. Po wykształceniu pedagogicznym kierownik Szkoły Powszechnej w Sosnowcu, był opiekunem drużyny harcerskiej, wcześniej nauczyciel w Będzinie i tam także opiekun drużyny harcerskiej. Aresztowany wiosna 1940 r. i przewieziony do fabryki Schoena w Sosnowcu, a stamtąd ok. 9.04.1940 r. w zbiorowym transporcie kolejowym przewieziony do KL Dachau. Zwolniony z obozu pod koniec listopada 1940 r. prowadził konspiracyjnie tajne nauczanie, zaangażował się także w działalność ruchu oporu – w organizacji konspiracyjnej „Orła Białego”, AK – pomoc polskim rodzinom pokrzywdzonym przez okupanta. Nieznany jest dalszy pookupacyjny los tej osoby.

Postscriptum: Współwięźniami z Sosnowca byli: Władysław Kunicki – kierownik szkoły, Roman Koprowski – działacz harcerski i kierownik szkoły, Tadeusz Augustyński – kierownik szkoły, nauczyciel Kałuża, Szydłowski – dyrektor Liceum ogólnokształcącego który zginął w obozie, Kozioł prof. z Liceum który zginął w KL Gusen, Koenih – adwokat, Wojciński dr med. – lekarz,

Bibliografia: Materiały udostępnione przez IPN w Katowicach, sygnatura S88/10/Zu tom XII do XVII; Postanowienie o umorzeniu śledztwa Sygn. Akt. S88/10/ZU z dn. 25.11.2014 r.